Amíg készül ház terve, addig összeszedtem egy csokorba azokat a tippeket, és ötleteket, amiket ismerősöktől hallottam és megtetszettek.
Hőszivattyú gázfűtés helyett
Korábban kértem már rá ajánlatot, de kissé drágának tűnt. Viszont érdemes kiszámoltatni egy gépésszel, mert könnyen kiderülhet, hogy mire a bélelt kéményt a bekötést és a többit is összeadjuk, csak 200-300 eFt-al drágábbra jön ki az egész. És mondjuk ilyenkor be sem kell kötni a gázt, vagyis az alapdíjat is megspóroljuk.
Geotarifa
A normál áramtarifához képest 35% engedményt lehet kapni hőszivattyús fűtés esetén.
Napelem
Áramtermelésre való. A felesleges áramot vissza lehet nyomni a hálózatba, olyan szerződést is lehet kötni az áramszolgáltatóval, hogy megvegye tőled a felesleget.
Alku
A kereskedőkkel állítólag szemérmetlenül alkudni kell, mert jókora árengedményeket lehet így kiharcolni. (Ha oda jutok, majd beszámolok róla)
Plafon fűtés
Mostanában hallottam róla először, de ha végiggondolja az ember, akkor nagyon logikus. Végül is a plafon az a nagy felület, amit szinte egyáltalán nem használunk, ott zavarnak bennünket legkevésbé a fűtéscsövek.
Szobánként szabályozható fűtés
Előfordulhat, hogy időszakosan nem használunk egy-egy szobát, hát miért is kellene azt is 22 fokra fűteni?
Programozható termosztát
A felületfűtésnél idő kell, hogy a hőmérséklet elérje a megfelelő értéket. Érdemes már az elején olyan termosztátban gondolkodni, ami mondjuk hazaérkezés előtt pár órával már bekapcsol.
Kapcsolók és fények tervezése
Érdemes már akkor elkezdeni megtervezni, hogy hová kerüljenek a konnektorok és kapcsolók, amikor még csak a ház terveinél tartunk, ugyanez a helyzet a világítással is. Jó, ha már a falazás megkezdése előtt tisztában vagyunk azzal, hogy hol lesznek a vezetékek
Becsövezés
Erről is most hallottam először. Tulajdonképpen arról van szó, ha már tudjuk, hogy hová szeretnénk a világítást, hol lesz majd a kandalló, a kapcsolók a konnektorok vagy pl. később majd napelemeket szeretnénk a tetőre, akkor a falak felhúzásakor már alakítsuk ki ezeknek a helyet. Tehát ne utólag kelljen kivésni a falat és berakni az elektromos vezetékeket, hanem már most tegyünk be egy megfelelő csövet, amibe majd a villanyszerelő csak betolja a dolgait.
A ház formája
Amennyiben nincs rengeteg pénzünk és szeretnénk jól szigetelt házat, akkor tartsuk észben, hogy a legkönnyebb a szabályos (téglatest) alakú házakat szigetelni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.