Az első árajánlat már beérkezett, dobtam is tőle egy hátast. Amikor beérkezik az összes, majd írok róluk egy külön bejegyzést. Mostanában buzgón nézegetem a Ft/nm árakat a neten, és próbálom eldönteni, hogy ezek csak a csaliárak, vagy valóban léteznek. Amikor megkaptam a tervezőtől a terveket, volt egy oldala, ami az "Építmény Érték Számítás" címet viselte. Ebben volt egy cirka 13 Millás összeg, mint az épület bekerülési költsége. (Ezzel az összeggel ki is békülnék, de félek, hogy a történet azért ennél többe fog kerülni)
De mi a csuda az a bekerülési költség? - kérdeztem magamban, és gyorsan rákerestem. Sajnos sehol nem találtam leírást, helyette jöttek ezrével az építészeti kivitelezők oldalai. Lehet, hogy én voltam ügyetlen, de napokig nem találtam rá a választ. Közben jött ez az árajánlat és kicsit ideges lettem, mert eddig úgy tudtam, hogy a szerkezetkész állapot nagyjából a fele a kulcsrakész (kész) állapotnak ezért végeztem egy kis fejszámolást és azt hoztam ki belőle, hogy ez a vállalkozó a mi kis 92 nm körüli házunkat cirka 283 eFt/nm árból építené meg (áfával együtt és belső nm alapján számolva). Nem igazán értem. Hiszen ha keresgélek a neten, akkor azért bőven találok ajánlatokat 200 eFt/nm alatt. El is kezdtem keresgélni az oldalak között és hirtelen rátaláltam a bekerülési költség egy megfogalmazására. Bingó!
A http://www.schwabinvest.hu -ról van szó, itt utánaolvashat mindenki részletesebben, de azért itt a blogban is összefoglalom a tudnivalókat. A forrás viszont ez az oldal volt (köszönet nekik, hogy ilyen szépen összeszedték).
Szóval bekerülési érték:
- anyagok beszerzési ára
- anyagigazgatási költség
- szállítási és göngyöleg költség
- munkadíj
- árkockázati fedezet (ha sok idő telik el a munkakezdés és az ajánlatadás között)
- akadályoztatási költség (ha a kivitelező akadályoztatva van a munkavégzésben)
- egyéb költségek (pl: közterületfoglalási díj, munkaterület őrzési díj stb.)
Megtudtam még azt is, hogy nem csak egyféle szerkezetkész ár van. Most már értem hogy miért kérdezgették a vállalkozók, hogy mit jelent nekem a szerkezetkész.
Szerkezetkész állapot: Ez kb. 35-40%-ot jelent. Ezt szeretném én első körben. Itt már állnak a falak, és a tető is készen van, de nagyjából ennyi.
Emelt szintű szerkezetkész: 65-70%-ot jelent. Nyílászárók, aljzatolás, vakolás, válaszfalak, gépészeti alapcsövezés.
Igen a gépészet az mindenki szerint nagy falat lesz.
Szóval én a normál szerkezetkész állapotra kértem ajánlatokat, annyi különbséggel, hogy a válaszfalakat is beleértettem.
Kicsit elbizonytalanodtam, hogy mennyire valósak azok az átlag négyzetméterárak, amiket a neten lehet olvasni, illetve amiről az ismerősök beszéltek.
A bekerülési értéket amúgy 140 eFt/nm -en számítják most hivatalosan. Valóban ennyire eltér ettől a valódi érték?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
aldozok 2012.02.28. 10:58:07
Mobema 2012.02.28. 13:20:27